Zveme vás na oslavy Mezinárodního dne Romů. Ale proč se sejít a zrovna 8.4.? V tento den se roku 1971 konal u Londýna první kongres Mezinárodní romské unie. V uctění skutků, které pro svobodu a jednotu Romů dokázala, se od roku 1990 slaví Den Romů a od té doby je uznáván vládami vyspělých států a světovými institucemi. 

Oslavuje zejména bohatou romskou kulturu, Romové si v tento den připomínají také útlak a porušování lidských práv na celém světě.

Oslavy budou zahájeny již dopoledne, kdy na náměstí Svobody otevřou stánky s workshopy pro děti i dospělé, aktuálními tématy, nahlédnutím do historie Romů a ochutnávkou tradičních specialit. V 15 hodin začne hlavní kulturní program na velkém pódiu, prvotřídní muzika a temperamentní tance. Vedle tradičních romských písní zazní jazz, swing, latino nebo r'n'b, milovníci hudby si tedy přijdou na své. Vystoupí například skvělí čeští muzikanti známí po celém světě - kapela Kale, slovenská hvězda Igor Kmeťo junior, který se u nás proslavil spoluprací s Rytmusem, výherci mnoha tanečních soutěží – taneční soubor Merci, čeká nás přehled tradiční romské hudby z různých koutů světa i módní přehlídka romských krojů.

Záštitu nad oslavami převzali hejtman Jihomoravského kraje a primátor města Brna. Přivítáme také velvyslance Spojených států amerických a starostku britského města Leeds, které je partnerským městem Brna. Pořadatelské organizace IQ Roma servis, Muzeum romské kultury, Drom, Ratolest, Společenství Romů na Moravě a Romodrom budou u toho a rádi vám představí činnost svých organizací. Samotní Romové se zapojí jako dobrovolníci, pomáhají s roznosem letáků, s pořadatelskými službami, se stavbou stánků, připraví tradiční pochoutky a zajistí také následný úklid. Bližší informace naleznete na stránkách www.facebook.com/denromubrno. 

 


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/srnm.cz/srnm.cz/plugins/system/helix3/core/classes/Minifier.php on line 227